AMD Dracarys: příšera za 250tis.

Na internet unikly informace o zařízení of firmy AMD, které má být založeno na GPU Vega 10 a více než 1 TB paměti. Jde o Dracarys, který bude stát nějakých 10.000 dolarů, asi čtvrt milionu českých korun!

Dracarys bude nejspíše tím nejpozoruhodnějším produktem, které AMD kdy založilo na svých grafických čipech. Ze spojení Vega 10 a 1+ terabajtu paměti by jeden usuzoval, že grafických čipů bude na Dracarysu určitě více, ale tak to nemá být. Dle wccftech se jedná o desku, která nese pouze jeden čip Vega 10 a vedle něj bude tak obrovské množství paměti, přičemž účel tohoto zařízení je z toho celkem zřejmý: posloužit v oblasti superpočítačů. Nelze se tak divit, že AMD chce Dracarys představit na konferenci Supercomputing 2016, který proběhne už na začátku listopadu.

Výsledek obrázku pro Dracarys

AMD Dracarys tak nemá být konkurence pro NVIDIA DGX-1, neboť ty jsou založeny na celkem osmi čipech Tesla P100 a ostatně jde o celé počítače s procesory Xeon. Dracarys má být samostatný akcelerátor určeny pro mini superpočítače, přičemž první prototypy už jsou na světě, fungují a chystá se výroba ve velkém. Právě tento produkt si nyní už můžeme spojit se staršími informacemi o tom, že AMD chce ještě letos představit své čipy Vega 10, které ale ještě nebudou určeny pro herní grafiky. To ale neznamená, že budou hned dostupné.

Dracarys bude mít blízko k nedávno oznámené kartě Radeon Pro SSG, která ale ještě bude založena na čipech Fiji. Jde ale o paměť, přičemž Dracarys má využít druhou generaci HBM, takže je zcela jasné, že onen 1 TB nemůže být v žádném případě tvořen pouze touto pamětí. Vega 10 má mát vedle sebe „pouze“ 16 GB HBM2 a vedle ní tu bude neupřesněný typ paměti SSD, ke které bude mít Dracarys na rozdíl od Radeon Pro SSG přímý přístup. A pak je tu pochopitelně i samotný výkon čipu, a to přes 20 TFLOPS (FP16), takže obecně se očekává, že Vega 10 bude v této disciplíně asi dvakrát výkonnější než Fiji.

Je také zřejmé, že když byl Radeon Pro SSG ohlášen teprve letos v létě, tak Dracarys nemůže v nejbližších měsících přijít na trh. Však samotný Pro SSG má být běžně dostupný až od příštího roku. Dracarys tak můžeme očekávat přinejlepším v druhé polovině příštího roku. AMD zatím nemusí moc spěchat, protože ani Radeon Pro SSG nemá na trhu konkurenci. To jednoduše proto, že jiný podobný produkt neexistuje.

zdroje: svethardware.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: