AMD se prý podařilo zvednout takty Zenu.ES Summit Ridge je už na 3,6 GHz

Letos asi v oblasti hardwaru bylo máloco tak očekáváno jako poznání, jak dopadnou procesory s architekturou Zen (výjimkou jsou asi FinFETová GPU Pascal a Polaris). AMD první čipy s jádry Zen nakonec přeložilo až na začátek nového roku a letos zatím představilo jen samotnou architekturu, takže napětí potrvá ještě pár měsíců. Máme tu ale mezitím pozitivní zprávu: frekvence čipů, které vypadaly na hlavní slabinu, by mohly být vyšší, než se čekalo.

První informace o taktech jsme se dozvěděli z nenápadného komentáře na webu AnandTech v červenci, v podstatě od anonymního uživatele. Hovořily o tom, že by osmijádra měla mít základní frekvenci 2,8 GHz s maximálním turbem 3,2 GHz, tedy poměrně nízké hodnoty. Že tato čísla skutečně sedí na tehdy kolující inženýrské vzorky, se pak potvrdilo v srpnu. Onen „leaker“ byl tedy zdá se velmi dobře informován, což nás zajímá, jelikož nyní se na AnandTechu objevil opět s čerstvými zprávami.

prezentace_architektury_amd_zen_07

Takty se posunuly až k 3,6 GHz

Podle jeho nového příspěvku se v oběhu objevily nové verze čipů Summit Ridge, tedy desktopových Zenů pro platformu AM4. Opět jde o osmijádro a částečně deaktivovanou čtyřjádrovou verzi, která má paradoxně takty horší. Dobrou zprávou je zejména první ES. Jeho základní takt se posunul nahoru o 350 MHz na 3,15 GHz (jak vyplynulo již minule, čipy by měly mít jemnější odstupňování frekvencí, které umožňuje i takovéto nekulaté hodnoty). Turbo, důležité pro jednovláknový výkon, se pohnulo ještě o něco dál o 400 MHz, až na 3,6 GHz. Ovšem to je hodnota dostupná pro jedno jádro. Maximální dynamický takt, který toto Summit Ridge může nastavit se všemi jádry zatíženými, je 3,3 GHz. Zde není posun k lepšímu tak výrazný, proti předchozímu uniklému ES jen o 250 MHz.

Toto má být při zachovaném TDP, které je 95 W. AMD se tedy podařilo poněkud zlepšit dosahované takty, ovšem nejde údajně o novou revizi, ta je stále stejná (A0). Informátor také uvádí, že procesor má aktivní SMT (16 vláken). To platí i pro druhý čtyřjádrový vzorek (8 vláken).

 

Čtyřjádro má paradoxně horší parametry: Základní frekvence je jen 2,9 GHz, maximální turbo pro jedno jádro je 3,4 GHz a turbo dosažitelné pro všechna čtyři jádra je 3,1 GHz. Tento čip – respektive alespoň konkrétní vzorky – ale údajně vykazuje příliš vysokou spotřebu. Jeho TDP má být 65 W, ale při vyšších taktech turba jej prý přešvihává, takže se z něj stává spíš CPU 95W třídy. Dost možná to svědčí o používání nepříliš povedených čipů pro tyto účely, kdy má model záměrně relativně vysoké a neefektivní napájecí napětí, aby se do specifikací vešlo i co nejvíce méně kvalitních čipů z výroby, a navýšila se tak výtěžnost. Teoreticky by ovšem mohlo jít i o nevyhovující až vadný exemplář. Každopádně doufejme, že sériové verze pro běžný prodej budou všechny správně odladěné.

Tyto procesory už mají výrobci desek k testování, ovšem stále jde o inženýrské vzorky, ne sériové kusy. Nicméně jejich existence by měla znamenat, že minimálně takto taktovaná Summit Ridge se skutečně na trhu objeví. Není příliš časté, aby sériové procesory v parametrech za ES zaostaly. Zcela vyloučené to ale také není, může se například stát, že se při testování nakonec objeví nestabilita a výrobci se nakonec nepodaří původní ambiciózní parametry zajistit. Z historie jsou známé například problémy Intelu s dodáním nejrychlejšího Pentia III Coppermine na taktu 1,13 GHz.

socket_am4_zdroj_hwsw_01

 

Podle stejného člověka by platforma AM4 s těmito procesory měla být připravená k uvedení v únoru 2017 – což by byl už termín reálné dostupnosti v obchodech. Papírově/formálně by ale prý teoreticky mohla být odhalena ještě před koncem roku a desky se snad už i vyrábějí („are under production“), pokud nedošlo k nedorozumění.

Zen podle stejného zdroje nedostihne Intelovo jádro Skylake co do výkonu při konstantní frekvenci (IPC), což je ale asi v souladu s očekáváními. K Haswellu a Broadwellu už by se ale prý mohl Zen blížit víc, alespoň v úlohách nevyužívajících příliš instrukcí FMA (a tipuji, že totéž platí také pro 256bitové vektorové instrukce AVX/AVX2). Nevíme ale, jestli je tento střípek opřen o reprezentativní skupinu benchmarků a podrobnější testování, takže bych zde zatím byl opatrný a zatím se držel spíše konzervativních předpokladů. Intelům asi bez ohledu na zde popisovaná zlepšení zůstane výhoda vyšších taktů u špičkových modelů.

zdroje: www.cnews.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: