Nestabilitu GeForce GTX 1070 opraví BIOS!

Od vydání GeForce GTX 1070 se objevují stížnosti na nestabilitu karty a obrazové artefakty. První oficiální vyjádření přišlo začátkem srpna (MSI), teprve nyní byl problém vyřešen.

nvidia_logo_s_artefakty

I když by se po kauze GeForce GTX 970 dalo mluvit o nešťastném číselném zakončení „x70“ a v obou případech souvisí kauza s pamětmi, je skutečné jádro problému GeForce GTX 1070 zcela odlišné. Zatímco GeForce GTX 970 se potýkala s důsledkem kreativního osazení pamětmi při částečně neaktivních ROP, o nichž původní specifikace mlčely, v případě GeForce GTX 1070 jde o problém se stabilitou. Přestože se o něm mediálně příliš nehovořilo, vydala již začátkem srpna společnost MSI oficiální prohlášení, ve kterém jeho existenci připouští a slibuje nápravu.

msi_geforce_gtx_1070_atifacts

Problém se podle uživatelů projevoval blikáním obrazu, chybami v zobrazení, šachovnicovými artefakty, pády a dalšími problémy se stabilitou. Karty měly také výrazně nižší potenciál k přetaktování pamětí. Dalším společným jmenovatele byly paměti společnosti Micron (8Gb/s GDDR5). Série karet vyrobené za použití pamětí společnosti Samsung tyto potíže nevykazovaly.

geforce_gtx_1070_naked

Jádro problému již bylo odhaleno a řešení lze aplikovat prostřednictvím aktualizovaných BIOSů. Ty již nabídly společnosti EVGA, Gainward a Palit. Ohlásily je i MSI a Gigabyte. Ostatní (např. Asus, Inno3D, Galaxy, PNY a Zotac) se zatím nevyjádřily.

Podle některých (neoficiálních) zdrojů spočíval problém v chybném nastavení řízení spotřeby. Při přechodu na vyšší takty (v zátěži) byla nejdříve nastavena vyšší frekvence a pak až zvýšeno napětí, přičemž pro zajištění stability je nutné opačné pořadí. Zůstává nicméně otázkou, zda jde o skutečnou a jedinou příčinu problému. Chybí totiž vysvětlení, proč by v takovém případě existovala závislost na výrobci paměťových čipů nebo proč by trvalo odhalení a řešení takto triviálního problému plus mínus čtyři měsíce. Důležité nicméně je, že uživatelé, kterým nestabilita pamětí komplikovala život, mohou situaci snadno a rychle vyřešit aktualizací BIOSu.

zdroje: diit.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: