Radeon RX 470D byl potichu vydán. Ale asi jen v Číně.

Před víkendem jsme zde měli zprávu o tom, že by AMD mělo uvést třetí Radeon založený na čipu Polaris 10, který by byl obdobou  modelů jako Radeon HD 5830, HD 6930 či HD 6790 v minulosti. Tento „tuplovaně ořezaný“ Polaris 10 se teď už oficiálně jmenuje Radeon RX 470D a AMD ho skutečně potichu uvedlo na trh – v podstatě v předvečer vydání GeForce GTX 1050 a 1050 Ti, které se začínají prodávat dnes. Jeho existence ale zřejmě bude geograficky omezená, takže se k nám alespoň zatím nedostane.

Web VideoCardz informuje, že hned několik karet Radeon RX 470D se objevilo v Číně. V galerii můžete vidět několik modelů – od XFX, dále Nitro od Sapphire (která má podobný design jako vyšší modely stejného provedení, karta je ale kratší) a také RX 470D od značky Dataland, která se u nás vůbec nevyskytuje, jde o lokální čínskou záležitost. Vydání modelu bylo patrně připravováno ve větším předstihu, jelikož jsou použité zvláštní chladiče a PCB, nemohlo jít tedy o rozhodnutí ráz na ráz.

radeon_rx_470d_14

Parametry, které unikly z firmy XFX, se potvrzují: karta má zachovánu 256bitovou paměťovou sběrnici a GDDR5 běžící na 7,0 GHz s kapacitou 4 GB. Existence nějakých speciálních verzí s 8 GB je zde asi při zaměření na cenu nepravděpodobná. GPU je ořezáno o další čtyři CU proti konfiguraci, kteor mělo v RX 470, zůstalo mu 1792 aktivních stream procesorů (28 CU). Frekvence shaderů je zřejmě 1226 MHz a při těchto parametrech by karta měla mít asi 89  % hrubého výpočetního modelu regulérního Radeonu RX 470. Karta má zřejmě TDP 110 W, tedy o něco nižší, než má RX 470 (pro ten bylo nakonec stanoveno na 120 W, ačkoliv mělo původně také být 110W).

radeon_rx_470d_09

Karty jdou na trh rovnou v nereferenční podobě, ale Sapphire má zdá se i model založený na referenčním chladiči z Radeonu RX 480, označený Platinum. Zbylé modely používají klasické párové axiální ventilátory. Recenzované karty byly místy srovnány i s GeForce GTX 1050 Ti, které ale v tu chvíli ještě byly pod embargem. Minimálně v 3DMarku, pro který máme čísla, by měl být tento očesaný Polaris 10 rychlejší než plnotučné GP107. To by asi ale nemělo překvapovat, jelikož jde derivát o třídu větší GPU s podstatně větším TDP k dispozici.

radeon_rx_470d_15

Lokální uvedení v Číně bohužel asi nasvědčuje tomu, že Radeon RX 470D bude omezen jen na tento region – nebo alespoň zatím. Jelikož jde o kartu založenou na deaktivovaných čipech, nemá asi AMD úplnou svobodu v tom, kolik RX 470D může na trh vrhnout. Karta by se teoreticky mohla oficiálními nebo polooficiálním cestami časem dostat i k nám, ale pokud vůbec, bude to zřejmě trvat delší dobu. Zatím bych s její koupí vůbec nepočítal, poslední modely „pro rozvojové trhy“ (např. R9 370X) se u nás neprodávaly vůbec. Je to škoda, jelikož podobné karty „ze zmetků“ v minulosti vynikaly v poměru cena/výkon. Členství v klubu vyspělých zemí prvního světa holt někdy něco stojí.

radeon_rx_470d_05

zdroje: cnews.cz

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: