Zen bude konkurenceschopný s Core i5 !

Výkonný ředitel AMD Lisa Su na konferenci k příležitosti uzavření třetího kvartálu odpověděla na několik dotazů na téma Zen. Kromě upřesnění doby vydaní pronesla ještě jendu větu..

 

intel_vs_amd

V rámci odpovědí na několik telefonických dotazů potvrdila Lisa Su, že společnost může do konce letošního roku distribuovat výrobní vzorky Zenu, v prvním kvartálu roku 2017 plánuje uvedení Zenu pro desktop (Summit Ridge) a ve druhém kvartálu 2017 bude následovat Zen pro servery (Naples). Vzhledem k tomu, že společnost v současnosti nenabízí žádný high-endový procesor, očekává Su, že poptávka bude relativně dobrá. Nicméně připomněla, že vydání nekoresponduje s tradičními prodejními sezónami (např. předškolní a předvánoční nákupy).

 

Zajímavější bylo konstatování: „Takže věříme, že budeme konkurenceschopní jistě s Core i5 a také s Core i7 a [produkty] budeme vydávat právě v těchto segmentech.“ Tato slova lze vykládat dvěma způsoby. Su mohla naznačovat, že Zen bude po všech stránkách konkurenceschopný Core i5, ale na dotažení Core i7 se povede jen v některých ohledech (buďto v některých charakteristikách, nebo jen pro některé modely). Případně mohla chtít zdůraznit dvě cenové hladiny, ve kterých budou první modely Zenu / Summit Ridge dostupné.

zen_hot_chips_14

První možnost je ostatně více-méně jistá. Je zřejmé, že IPC Zenu se bude pohybovat orientačně kolem Intel Ivy Bridge (v rozsahu Sandy Bridge a Broadwellu, v nejlepších případech). Výkon nebude možné nahnat ani na vysokých taktech, pro které není 14nm proces Samsungu / GlobalFoundries optimalizovaný. Takty zcela jistě budou výrazně nižší než u 14nm generací Intelu, nanejvýš srovnatelné s 22nm generací. Čím bude platforma Summit Ridge nižší takty kompenzovat, bude počet jader až dvojnásobný oproti standardní desktopové řadě Intelu.

Zatímco proti Core i5, která disponuje pěti jádry bez HT (a tedy maximálně pěti vlákny) může tato strategie fungovat vcelku dobře, konkurovat osmivláknové Core i7 bude obtížnější. Protože Zen nebude mít navrch v IPC ani taktech, bude schopný Core i7 překonat jen tehdy, pokud software bude schopný využít víc než osm vláken. Aplikací, které jsou efektivně škálovatelné na více než osm vláken není zdaleka většina. Pozice tohoto produktu proto bude nezanedbatelně záviset na aplikačním prostředí, ve kterém bude nasazen. V některých ohledech může být více než konkurenceschopný, v jiných bude za Core i7 ztrácet.

zdroje: diit.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: