Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy

Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy

O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocí 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.

Procesory AMD Ryzen 7 nabízí mnohem lepší poměr celkového výkonu a ceny než desktopové Intely, a tak by se nikdo nedivil, kdyby AMD šlo ještě dále a dostalo se s cenou na úroveň Intel HEDT a vyhnalo výkon ještě daleko výše. Však dle techPowerUp se můžeme těšit i na 16jádrové (16C/32T) Ryzeny na taktu 3,1 až 3,6 GHz, což by byl v podstatě výkon dvou procesorů Ryzen 7 1700.

Nové diagramy pochází od jednoho z uživatelů Redditu a ukazovat mají jednak návrh základní desky s dosud neznámým socketem AMD AM44 a pak také diagramy týkající se jistých procesorů RZ2700 a 4700. Otázka je, zda jde o podvrh, nebo o reálné materiály týkající se až 16jádrových procesorů Ryzen. Je tu totiž řada otázek. Hned ta první nás napadne při pohledu na diagram základní desky, která má být dle popisu u napájecích konektorů formátu EATX, ale rozmístění děr jednoznačně ukazuje na prostý ATX. Výrobci sice dnes označují za EATX i desky jen o trošku širší než ATX, ale tato končí hned za pravými děrami, takže o EATX prostě nejde.

A pak je tu sice socket AM44, ale čipset AMD X390, který je určen pro běžné desky pro již známé Ryzeny, nehledě na to, že zobrazený socket je evidentně typu PGA, zatímco dosud se mluvilo o LGA. Zde ale nakonec není vyloučeno, že X390 bude využit vedle X399 s novým čipsetem. To by ale pak znamenalo, že případné nové procesory Ryzen by vedle 4kanálového přístupu k pamětem využívaly i prostý dvoukanálový řadič, na což ukazuje i následující diagram, který by měl odpovídat právě konfiguraci výše znázorněné desky. Díky osmi slotům by ale daný procesor RZ2700 podporoval až 128 GB paměti DDR4.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: