Delid procesoru snadno a rychle!

Delid je jednoduše řešeno doslova odvíčkování procesoru, tedy sundání tepelného rozvaděče ze samotného čipu. Tento nástroj, jinak riskantní operací, velmi zjednoduší a urychlí.

Je mnoho způsobů na delid procesorů. Většinou ho dělají opravdoví fanoušci do počítačů, kteří se ženou za každým megahertzem. V mainstreamových procesorech se totiž v posledních letech používá mezi samotným čipem a rozvaděčem tepla obyčejná šedá teplovodivá pasta. Naproti tomu high-endové procesory jsou ke kovovému vršku pájené a přenos tepla z čipu je tam mnohonásobně lepší.

Rockit 88: Delid procesoru snadno a rychle

Na  se teď objevil nástroj, který tohle velmi zjednoduší. Žádné žiletky, kladiva. Je to vlastně menší svěrák přizpůsobený procesor. Ten do něj jednoduše vložíte, spojíte obě části k sobě a imbusem utahujete. Vysouvajícíc se závit už se o vše postará.

Delid se u procesorů dělá z důvodu snížení teplot procesoru, což se hodí hlavně při přetaktování. IHS (Heat Spreader neboli Tepelný rozvaděč) je ta kovová část na plošném spoji procesoru, dále označovnáno jako CPU.


Upozorňuji, že DELIDem CPU ztrácíte záruku a zároveň si špatnou manipulací můžete CPU i poškodit! Zvláště pokuď provádíte DELID na Intel i7 7700K, který má hodně tenký plošný spoj. Redakce tohoto webu neručí za případné vzniklé škody!

 

ZÁVĚR

Oplatí se DELID? Záleží na tom, jestli použijete pastu nebo tekutý kov. Při použití, i když kvalitní pasty – Arctic Cooling MX-4, se mi teploty zlepšily jenom o pár stupňů, a tedy za to riziko poškození procesoru to nestojí. Zato po naneseni Liquid Pro teploty klesly o cca 30°C! Před použitím tekutého kovu mi můj chladič – CoolerMaster Seidon 240V nedokázal uchladit i7 7700K při 5GHz@1.55V na dýl, než 5-8 minut, kdy po této době začaly teploty dosahovat 90°C a více. Nyní jsou teploty jader okolo 60°C a to i po 2 hodinách zátěže v OCCT.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: